Czerwiec 16 2019 21:10:43
Nawigacja
· Strona Główna
· Historia
· Doktryna
· Z życia parafii
· Rozważania
· Duszpasterze
· Msze św. i nabożeństwa
· Dekanat
· Galeria
· Linki
· Lokalizacja
· Napisz do nas
· Szukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Łódź
Łódź

Parafia pw. Świętej Rodziny w Łodzi

91-045 Łódź, ul. Bolesława Limanowskiego 60, tel. 042-654-10-34

proboszcz – ks. sen. mgr Stanisław Muchewicz
duszpasterz pomocniczy - ks. mgr Czesław Krasiukjanis

Nabożeństwo niedzielne o godz. 11:00
Nabożeństwa w dni powszednie o godz. 18:00

Historia Parafii

Prekursorem idei Kościoła Polskokatolickiego, zwanego Polskim Narodowym Kościołem Katolickim (PNKK), powstałym w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w końcu XIX wieku, na terenie miasta Łodzi był Ksiądz Bolesław Jaeger, kapłan Kościoła Rzymskokatolickiego, który swą działalność rozpoczął w 1927 roku. Dzięki niemu w krótkim czasie pojawili sie następni księża i powstały w mieście cztery parafie: Świętej Trójcy, Świętych Cyryla i Metodego, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Świętej Rodziny. Istniały one od czasu ich zorganizowania w latach trzydziestych, do wybuchu II-ej wojny światowej tj. do 1 września 1939 roku.
Organizatorem Parafii p.w. Świętej Rodziny był ks. Władysław Tuszyński, również z Kościoła Rzymskokatolickiego. Żyjący jeszcze jeden parafianin p. Marian Łyp pamięta i często wspomina pierwszego proboszcza tej Parafii i oczywiście wszystkich następnych księży. Parafia ta powstała w 1934 roku i kilka razy zmieniała swe położenie z powodu trudności lokalowych i prześladowania ze strony Kościoła Rzymskokatolickiego.

Ks. Władysław Tuszyński jako proboszcz Parafii pełnił swe posłannictwo do 1937 roku, w którym to sterany pracą, wyczerpany ustawiczną czujnością i obroną przed prześladowaniami zmarł, zostawiając po sobie imię dzielnego bojownika o ideały Chrystusowe i Narodu Polskiego. Osieroconą parafię przejął ks. Mikołaj Petrow. Jednak życie młodego księdza, rokującego najlepsze nadzieje przerwała śmierć w lipcu 1939 roku, po operacji wyrostka robaczkowego.

Następca zmarłego księdza został ks. Stanisław Marczewski wyświęcony na kapłana przez biskupa Władysława Farona w dniu 21 maja 1935 r. w Warszawie. Ks. Stanisław Marczewski kierował parafią w okresie najcięższym, bo w czasie całej okupacji hitlerowskiej, niosącą ze sobą krwawą tragedię dla Naszego Narodu. Mimo trudności i przeszkód ze strony władz okupacyjnych Ks. Stanisław Marczewski odprawiał nabożeństwa w każdą niedzielę i święta oraz głosił kazania w języku polskim w kaplicy przy ul. Radwańskiej 54, budynek ten istnieje po dzień dzisiejszy.
Podkreślanie przez Kościół Polskokatolicki miłości i obowiązku czynnego działania na rzecz odrodzonej Ojczyzny w 1918 roku, używanie języka polskiego w liturgii, otwarcie na potrzeby ludzi biednych, stałe propagowanie ubóstwa Kościoła, a zwłaszcza bezpłatna obsługa duszpasterska stały się przyczyną szybkiego wzrostu liczebnego wspólnoty polskokatolickiej w społeczeństwie łódzkim. w 1939 roku liczyła ona około 400 rodzin.

Parafia Świętej Rodziny spełniała swoje zadanie w okresie okupacji na terenie włączonym do Rzeszy, gdzie używanie języka polskiego było surowo zabronione i wszelkie ślady Polskości były niszczone. Na początku wojny wymienione wyżej parafie zostały rozwiązane z powodu braku księży. Wierni z rozwiązanych placówek parafialnych połączyli się w Parafię Świętej Rodziny, która w nieprzerwanym ciągu istnieje 75 lat. Po II-ej wojnie światowej ówczesny biskup Józef Padewski wraz z radą parafialną złożyli podanie do władz m. Łodzi z prośba o wyznaczenie placu pod budowę nowej świątyni parafialnej. Zamiast placu pod budowę nowej świątyni Parafia otrzymała w 1949 roku, w uznaniu jej zasług z okresu okupacji, świątynie po Baptystach znajdująca się na posesji przy ul. Limanowskiego 60 jako mienie poniemieckie opuszczone, przejęte na własność Państwa.

Poświęcenia świątyni dokonał biskup Józef Padewski w dniu 21 sierpnia 1949 r. przy współudziale licznie obecnego duchowieństwa i wiernych. W ten sposób rozpoczęła się nowa karta w historii Parafii Świętej Rodziny. W następnych latach urząd proboszcza parafii sprawowali: biskup Adam Jurgielewicz, Ks. Heliodor Rogowski, Ks. Edmund Grusse, Ks. Franciszek Baranowski, Ks. Józef Gonkowski, Ks. Tadeusz Gotówka, Ks. Józef Nowak, Ks. Jan Podsiadło, Ks. Teodor Elerowski.

Od roku 1962 proboszczem jest Ks. Stanisław Muchewicz. To sztuka nad sztukami być proboszczem na jednej placówce przez 47 lat. Znam po imieniu moich Parafian i Oni mnie znają, bo proboszcz to księga, którą czytają parafianie, a parafianie to księga, którą czyta proboszcz. Czytanie tych ksiąg jeszcze nam się nie sprzykrzyło i trzeba będzie doczytać je do końca. Ten krótki rys historyczny Parafii Świętej Rodziny w Łodzi przy ul. Limanowskiego 60 opracował obecny proboszcz.

Ks. Stanisław Muchewicz
Łódź, 23 marca 2009 roku.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2009r.
Przyg.: ks. sen. mgr Stanisław Muchewicz
Wygenerowano w sekund: 0.01 - 11 zapytań MySQL 401,758 unikalnych wizyt